Obsługa deficytu

W 1996 roku deficyt obrotów handlowych Polski oznaczał z kolei nadwyżkę obrotów handlowych z Polską dla państw Unii Europejskiej. Dane państwo może przez jakiś czas zaciągać pożyczki za granicą lub wyzbywać się rezerw złota i aktywów finansowych, w końcu jednak będzie zmuszone do poszukiwania długoterminowych rozwiązań, zmierzających do redukcji utrzymującego się deficytu w bilansie płatniczym. Jednym z możliwych rozwiązań jest w takim wypadku dewaluacja waluty. Dewaluacja złotego w Polsce oznaczałaby, że kupując towary za granicą płacilibyśmy więcej złotówek za jednego dolara, lub otrzymywalibyśmy więcej złotych ze sprzedaży. Zaowocowałoby to obniżeniem cen towarów polskich na rynkach zagranicznych, co z kolei przyczyniłoby się do wzrostu eksportu. Dewaluacja waluty krajowej jest korzystna dla eksporterów i niekorzystna dla importerów. Państwa przeprowadzające dewaluację pieniądza liczą, że w ten sposób uda im się zbilansować deficyt obrotów handlowych. Inną metodą zwalczania deficytu obrotów handlowych, w którym import przewyższa eksport jest wprowadzenie pewnych ograniczeń w handlu w postaci taryf celnych i kontyngentów limitujących ilość sprowadzanych towarów. Towary zagraniczne uzyskują wówczas wyższe ceny, a to z kolei wpływa na ograniczenie popytu na te produkty i zmniejszenie importu.

Co zawiera życiorys

Każdy życiorys powinien zawierać dane personalne kandydata: imię i nazwisko, adres, numer telefonu, adres elektroniczny (e-mail), datę i miejsce urodzenia oraz narodowość. Wiele osób dołącza też wzmiankę o swoim stanie cywilnym i płci, jeśli nie można tego stwierdzić jedynie na podstawie nazwiska.
Życiorys powinien także zawierać szczegóły dotyczące wykształcenia kandydata. W tej części należy przedstawić dokładny wykaz ukończonych szkół, uczelni i kursów, uzyskane kwalifikacje i, ewentualnie, posiadany tytuł (na przykład mgr, dr). Konieczne jest również podanie dokładnych dat w przebiegu edukacji.
Niezależnie od tego, czy kandydat ukończył studia, czy jeszcze studiuje, informacja na temat edukacji wyższej jest niewątpliwie najważniejsza, jeśli chodzi o wykształcenie i trzeba na nią przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca. Na podkreślenie zasługują te etapy kształcenia, które pozwolą efektywniej pracować na określonym stanowisku. Zwykle jednak wystarczą ogólne informacje, które odniosą lepszy skutek od wyczerpujących opisów poszczególnych kursów dokształcających czy dokładnej analizy pracy dyplomowej.

Doświadczenie zawodowe

Życiorys powinien zawierać informacje na temat poprzednio zajmowanych posad, prac wykonywanych w pełnym lub częściowym wymiarze godzin, na umowę-zlecenie oraz w charakterze wolontariusza. W życiorysie zamieszczamy nazwę firmy, datę zawarcia i rozwiązania umowy o pracę, stanowisko oraz obowiązki. Może się zdarzyć, że poprzednia posada kandydata miała podobny charakter do tej, o którą się stara, wówczas powinien to podkreślić. Niektórzy kandydaci nie przywiązują wielkiej wagi do opisania swojej dotychczasowej kariery zawodowej sądząc, że przyszły pracodawca nie będzie tym zainteresowany. Tymczasem niemal w każdym przypadku doświadczenie zdobyte na poprzednio zajmowanym stanowisku przydaje się w nowej pracy i będzie stanowiło dodatkowy atut danego kandydata.
Pracodawca może mieć zastrzeżenia do dłuższych przerw w zatrudnieniu. Większość zajęć wymaga takich cech, jak praca w zespole, terminowe wykonywanie zadań, praca w stresie i współpraca z ludźmi – jeśli kandydatowi uda się dowieść na podstawie przebiegu zatrudnienia, że cechy te posiada, jego zgłoszenie na pewno zostanie potraktowane poważnie.

Umiejętności

Umiejętności, które warto zaznaczyć przed przyszłym pracodawcą to: znajomość języków obcych, umiejętność obsługi komputera przynajmniej w podstawowym zakresie, maszynopisanie oraz posiadanie prawa jazdy. Przynajmniej jedna z wyżej wymienionych umiejętności na pewno będzie warunkiem otrzymania interesującej nas posady. Jeśli kandydat biegle posługuje się obcym językiem, jego oferta staje się atrakcyjniejsza dla niektórych pracodawców i dlatego koniecznie powinien on zaznaczyć tę umiejętność w swoim życiorysie. Jednym z warunków otrzymania posady jest obsługiwanie komputera. Przykładowo programiści będą musieli dowieść, że dobrze orientują się w różnego typu oprogramowaniach i najnowszych aplikacjach komputerowych.
Pracodawcy często nadmieniają w ogłoszeniach, jakich umiejętności oczekują od ewentualnego kandydata. Informacje o znajomości pewnych zagadnień muszą znaleźć się w życiorysie. Osoba starająca się o stanowisko sekretarki powinna doskonale pisać na maszynie i koniecznie poinformować o tym w swoim życiorysie. Wielu pracodawców
pyta o prawo jazdy, a w przypadku przedstawicieli handlowych jest to podstawowy wymóg dotyczący przyszłego pracownika.

Referencje

W większości życiorysów umieszcza się nazwiska dwóch osób, które mogą potwierdzić podane informacje. Należy podać ich nazwisko, adres, numer telefonu i stanowisko. Pracodawcy zazwyczaj wykorzystują referencje w celu potwierdzenia własnej opinii na temat kandydata i sprawdzenia podanych informacji. Są jednak okoliczności, kiedy kandydat nie powinien podawać referencji. Jeśli o pracę stara się osoba zatrudniona w innej firmie, na pewno nie będzie chciała, by o jej zamierzeniach dowiedział się aktualny pracodawca. Można wówczas napisać w życiorysie, że referencje zostaną podane w terminie późniejszym.
Jeśli jednak życiorys zawiera dane osób mogących udzielić informacji o kandydacie, na pierwszym miejscu umieszcza się tę osobę, która wie, co kandydat robił w niedalekiej przeszłości. Absolwent albo student może podać nazwisko swojego promotora. Drugą osobą powinien być ktoś, kto dobrze zna kandydata, najlepiej od strony przydatności zawodowej, choć może to być też długoletni znajomy. W obu przypadkach osoba ta powinna dobrze znać kandydata, jego ambicje zawodowe i życie prywatne oraz życiowe osiągnięcia i plany na przyszłość.


Szukaj
Ankieta fundusze

  Jakie fundusze inwestycyjne posiadasz?

  • AGIO
  • Bgż
  • Legg Mason
  • Investor
  • QUERCUS

  Zobacz wyniki

Dotacje z Urzędu Pracy
Najnowsze komentarze
naklejki łódź
Ekonomia WWW dotacja z up zatrudniamy niepelnosprawnych poradniki dla biznesmenow niezbyt dobry biznes gospodarka wolno rynkowa a centralnie sterowana l 2 main nowosci nielegalna sprzedaz jaj czyli szara strefa malego biznesu stosunek ekonomiczny miast przemyslowych a handlowo uslugowych obowiazki we wlasnym biznesie kult miecza w japonii metal w europie l 3 main nowosci l 2 kultura celtycka zelazo w polsce ziemski klimat sezonowe wahania jak sfinansowac kupno samochodu l 4 main nowosci l 3 co robic aby pomnozyc wlasne oszczednosci ekonomia pozwala rozwijac sie biznesowi i finansom w co warto inwestowac pieniadze pieniadze zarabianie w sieci l 5 main nowosci l 4 determinanty podazy elastycznosc cenowa popytu ekonomiczne walory szarej strefy wlasciwy kierunek wielki biznes l 6 main nowosci l 5 rynek nieruchomosci napedzaja kredyty bankowe polska ksiazka techniczna okreslenie inzynier pierwsze zwiastuny kapitalizmu angielskie kopalnie l 7 main nowosci l 6 zmiany w strukturze grupy strategiczne a sila przetargowa potrzebujesz szybkich pieniedzy nauka w trybie ciaglym pozyczki pozabankowe l 8 main nowosci l 7 przewaga wielkiej brytanii banki kredyt hipoteczny kredyt pod hipoteke kredyt mieszkaniowy l 9 main nowosci l 8 dlug publiczny wielkiej brytanii pomoc od panstwa umiejetne prowadzenie finansow profesjonalne projektowanie stron dlaczego w naszym kraju jest relatywnie wysokie bezrobocie l 10 main nowosci l 9 nowoczesna gospodarka szybkie wzbogacenie sie placenie alimentow rownowazenie platnosci deficyt handlowy polski l 11 main nowosci l 10 obsluga deficytu co zawiera zyciorys doswiadczenie zawodowe umiejetnosci referencje l 12 main nowosci l 11 list motywacyjny oczekiwania pracodawcy jak powstaje dlug problemy zwiazane ze splata gospodarka na rozdrozu l 13 main nowosci l 12 umorzenie dlugow wczesna edukacja cechy rozdzial srodkow za i przeciw l 14 main nowosci l 13 oligopol dobro publiczne szkodliwosc spoleczna funkcje rzadu efekty negatywne l 15 main nowosci l 14 hiperinflacja popyt a inflacja deflacja model doskonalej konkurencji monopol l 16 main nowosci l 15 monopole naturalne konkurencja niedoskonala oligopole kartele konkurencja i wydajnosc l 17 main nowosci l 16 obustronne korzysci podaz zmienne czynniki dobra substytucyjne podaz i koszty l 18 main nowosci l 17 podaz i czas przypadek chleba ustawodawstwo co to jest niepelnosprawnosc dyskryminacja l 19 main nowosci l 18 w praktyce ogloszenie prasowe przygotowanie do rozmowy istotne szczegoly w trakcie rozmowy l 20 main nowosci l 19 rozmowy panelowe rozmowy rozlozone w czasie lowcy glow ustalanie wysokosci stop zmiany stop procentowych main nowosci l 20