Umorzenie długów

Dziś rządy wielu krajów rozwijających się i słabo rozwiniętych zmuszone są spłacać wyższe raty długu niż wynoszą przychody z inwestycji, nowych kredytów i pomocy zagranicznej. Jednak ostatnio kampanie takie jak Jubileusz 2000 zmusiły państwa zachodnie do poważnego zastanowienia się nad możliwością umorzenia długów najuboższym krajom świata. Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaczęły wprowadzać zmiany do swojej polityki kredytowej i poglądów na mechanizmy rozwoju gospodarczego. Wiąże się to z ostrymi demonstracjami anty kapitalistycznymi, które miały miejsce w czasie ostatnich obrad tych instytucji, ale głównie z faktem, że zdały sobie sprawę, że nie warto upierać się przy spłacie długów, które nigdy spłacone nie będą.

Wczesna edukacja

Nie ulega wątpliwości, że świadomość ekonomiczna dorosłego człowieka wyrasta z jego dziecięcych doświadczeń, a także z wartości i poglądów społeczności, w której się wychował. Istotne są także aspekty społeczno-polityczne w szerszym pojęciu oraz sfera kulturowa. Analiza świadomości ekonomicznej dorosłych i ich decyzji podejmowanych na tej bazie jest cennym źródłem informacji na temat trwałego wpływu wczesnej edukacji ekonomicznej. Biorąc pod uwagę warunki, w jakich zostało wychowane dziecko, łatwo można przewidzieć sposób, w jaki będzie ono interpretować pojęcia ekonomiczne jako osoba dorosła. Wraz z upływem czasu rozumienie pojęć ekonomicznych przez dzieci przechodzi kilka charakterystycznych faz. Na początku dziecko nie rozumie nic z tej dziedziny, później zaczyna uczyć się funkcjonowania systemów uproszczonych, na przykład rozporządzania kieszonkowym, aby w końcu zrozumieć, co to jest system gospodarczy, sklep czy bank. Dzieci mają tendencję do przedstawiania sobie zjawisk społecznych w konkretnych, fizycznych kategoriach. Ilość zarabianych pieniędzy na przykład jest dla nich związana z tym, jak dużo, długo, albo ciężko ktoś pracuje. Jednocześnie małe dzieci postrzegają transakcje zawierane między kupującymi a sprzedającymi jako przypominające grę rytuały, pozbawione jakiegokolwiek celu.

Cechy

Gospodarkę opartą na mechanizmach wolnorynkowych charakteryzują trzy główne cechy.
Po pierwsze, wszyscy konsumenci, producenci oraz depozytariusze czynników produkcji (tzn. właściciele gruntów i kapitału oraz pracownicy zapewniający siłę roboczą) kierują się w swych działaniach wyłącznie interesem własnym. Na przykład konsumenci podejmując decyzje dążą do zaspokojenia swych potrzeb. Natomiast celem producentów jest osiągnięcie jak największego zysku, a właściciele gruntów, kapitału i depozytariusze siły roboczej starają się zmaksymalizować wysokość należnych im płatności za pracę, dzierżawę czy też podwyższyć odsetki i stopy procentowe.
Po drugie, środki produkcji są w całości własnością osób prywatnych, firm lub instytucji, a nie państwa (tak jak to ma miejsce w gospodarce planowanej centralnie).
Po trzecie, każdy posiadający środki może założyć własne przedsiębiorstwo i sprzedawać dowolny towar, którego sprzedaży nie ograniczają specjalne przepisy obowiązujące w danym kraju. Konsumenci zaś mogą swobodnie kupować wszystkie dostępne na rynku towary.
Następną cechą charakteryzującą wolny rynek jest konkurencyjność. Producenci muszą konkurować o klientów dla swoich towarów lub usług. Pracownicy muszą natomiast starać się uzyskać od producentów jak najwyższe płace.

Rozdział środków

Inna sytuacja jest w gospodarce socjalistycznej, gdzie instytucja planująca może zdecydować, na przykład, że firma musi wyprodukować 10000 par butów rocznie. W związku z tym powinna zapaść decyzja o przyznaniu przedsiębiorstwu koniecznych środków (siła robocza, skóra, maszyny). Państwo określa cenę butów. W tym przypadku buty trafią na rynek niezależnie od tego, czy dochody ze sprzedaży pokryją wydatki na produkcję.
W gospodarce rynkowej mechanizmy gospodarcze skłaniają także przedsiębiorstwa do produkowania towaru metodami jak najwydajniejszymi.
Jeśli firma nie działa wydajnie, nie podąża za najnowszymi osiągnięciami technicznymi i nie produkuje towarów, które ludzie chcą kupić, traci konsumentów na rzecz konkurentów i może zbankrutować. Jeżeli firma obuwnicza nie pracuje wystarczająco wydajnie, będzie musiała sprzedawać buty drożej niż wydajniejsi producenci z branży. Konsumenci będą kupować gdzie indziej. Podobnie stanie się, jeżeli przedsiębiorstwo nie zainwestuje w modne fasony butów czy też wysokiej jakości skórę – konkurencja odbierze mu klientów.
Ponieważ w gospodarce planowej nie istnieje tego typu konkurencja, firma nie jest bezpośrednio motywowana do wprowadzania innowacji lub utrzymywania wysokich standardów jakościowych swoich produktów.

Za i przeciw

Jedną z najbardziej oczywistych zalet gospodarki rynkowej jest fakt, że konsumenci mają bardzo szeroki wybór towarów. Mechanizmy konkurencji sprawiają, że producenci są silnie motywowani do wprowadzania innowacji i wytwarzania towarów wysokiej jakości, tak jak w powyższym przykładzie. Jeśli tego nie robią, ryzykują, że zostaną wypchnięci z rynku przez bardziej nowatorskie i pracujące wydajniej przedsiębiorstwa.
Jednak w gospodarce rynkowej wybór mają tylko ci, którzy mogą za wybrany towar lub usługę zapłacić. Wielu uważa ten fakt za główną wadę ustroju kapitalistycznego. Osoby o najniższych dochodach mają ograniczone możliwości decyzyjne.
W gospodarce wolnorynkowej w jego czystej postaci nie ma związku między potrzebami indywidualnymi, a podziałem bogactwa. Chorzy, których nie stać na leczenie, mogą umrzeć, bezrobotni głodują, ponieważ brakuje im pieniędzy na jedzenie, a bezdomni zamarzają na ulicach. Wielu uważa kapitalizm w takiej formie za nieetyczny. W socjalizmie, teoretycznie przynajmniej, każdy otrzymuje towary i usługi w zależności od potrzeb, nie zaś zdolności płatniczych.
W gospodarce opartej wyłącznie na mechanizmach wolnorynkowych wszystkie środki, towary i usługi rozdzielane są na zasadach popytu i podaży. Rząd w ogóle nie interweniuje. Jednak w praktyce funkcjonowanie nowoczesnego państwa opartego na takich zasadach byłoby niemożliwe.


Szukaj
Ankieta fundusze

  Jakie fundusze inwestycyjne posiadasz?

  • AGIO
  • Bgż
  • Legg Mason
  • Investor
  • QUERCUS

  Zobacz wyniki

Dotacje z Urzędu Pracy
Najnowsze komentarze
iml
Ekonomia WWW dotacja z up zatrudniamy niepelnosprawnych poradniki dla biznesmenow niezbyt dobry biznes gospodarka wolno rynkowa a centralnie sterowana l 2 main nowosci nielegalna sprzedaz jaj czyli szara strefa malego biznesu stosunek ekonomiczny miast przemyslowych a handlowo uslugowych obowiazki we wlasnym biznesie kult miecza w japonii metal w europie l 3 main nowosci l 2 kultura celtycka zelazo w polsce ziemski klimat sezonowe wahania jak sfinansowac kupno samochodu l 4 main nowosci l 3 co robic aby pomnozyc wlasne oszczednosci ekonomia pozwala rozwijac sie biznesowi i finansom w co warto inwestowac pieniadze pieniadze zarabianie w sieci l 5 main nowosci l 4 determinanty podazy elastycznosc cenowa popytu ekonomiczne walory szarej strefy wlasciwy kierunek wielki biznes l 6 main nowosci l 5 rynek nieruchomosci napedzaja kredyty bankowe polska ksiazka techniczna okreslenie inzynier pierwsze zwiastuny kapitalizmu angielskie kopalnie l 7 main nowosci l 6 zmiany w strukturze grupy strategiczne a sila przetargowa potrzebujesz szybkich pieniedzy nauka w trybie ciaglym pozyczki pozabankowe l 8 main nowosci l 7 przewaga wielkiej brytanii banki kredyt hipoteczny kredyt pod hipoteke kredyt mieszkaniowy l 9 main nowosci l 8 dlug publiczny wielkiej brytanii pomoc od panstwa umiejetne prowadzenie finansow profesjonalne projektowanie stron dlaczego w naszym kraju jest relatywnie wysokie bezrobocie l 10 main nowosci l 9 nowoczesna gospodarka szybkie wzbogacenie sie placenie alimentow rownowazenie platnosci deficyt handlowy polski l 11 main nowosci l 10 obsluga deficytu co zawiera zyciorys doswiadczenie zawodowe umiejetnosci referencje l 12 main nowosci l 11 list motywacyjny oczekiwania pracodawcy jak powstaje dlug problemy zwiazane ze splata gospodarka na rozdrozu l 13 main nowosci l 12 umorzenie dlugow wczesna edukacja cechy rozdzial srodkow za i przeciw l 14 main nowosci l 13 oligopol dobro publiczne szkodliwosc spoleczna funkcje rzadu efekty negatywne l 15 main nowosci l 14 hiperinflacja popyt a inflacja deflacja model doskonalej konkurencji monopol l 16 main nowosci l 15 monopole naturalne konkurencja niedoskonala oligopole kartele konkurencja i wydajnosc l 17 main nowosci l 16 obustronne korzysci podaz zmienne czynniki dobra substytucyjne podaz i koszty l 18 main nowosci l 17 podaz i czas przypadek chleba ustawodawstwo co to jest niepelnosprawnosc dyskryminacja l 19 main nowosci l 18 w praktyce ogloszenie prasowe przygotowanie do rozmowy istotne szczegoly w trakcie rozmowy l 20 main nowosci l 19 rozmowy panelowe rozmowy rozlozone w czasie lowcy glow ustalanie wysokosci stop zmiany stop procentowych main nowosci l 20