W praktyce

Nowoczesne ustawodawstwo to ważna sprawa, ale wdrożenie przepisów w życie jest odrębnym problemem. Oczywiście do najważniejszych spraw należy edukacja prawna społeczeństwa, szczególnie w zakresie nowych zdobyczy legislacyjnych. Jest coraz więcej sygnałów wskazujących na to, że postawa społeczeństwa zmienia się na lepsze. Jednak ogólnie wiadomo, że nowe pomysły często niosą ze sobą nowe problemy. Sytuacja niepełnosprawnych jest więc w dalszym ciągu niepewna. Ustawa o dyskryminacji niepełnosprawnych jest stosunkowo nowym aktem prawnym i od samego początku daje się odczuć brak silnej instytucji wykonawczej mogącej poprzeć jego wymowę.
Komisja Praw Niepełnosprawnych, która rozpoczęła swoją działalność w Wielkiej Brytanii w kwietniu 2000 roku otrzymała uprawnienia do działania przeciwko dyskryminacji niepełnosprawnych. Jest organem nadzorującym wprowadzanie w życie Ustawy. Można zatem mieć nadzieję, że sytuacja osób dotkniętych przez los ulegnie w najbliższym czasie wyraźnej poprawie.

Ogłoszenie prasowe

Następny etap polega na podaniu do wiadomości publicznej informacji o wolnym miejscu. Spośród nadesłanych zgłoszeń trzeba wybrać kandydatów, którzy odpowiadają sporządzonemu opisowi. Podstawą tej wstępnej selekcji jest analiza CV, wypełnionych formularzy zgłoszeniowych i przedłożonych zaświadczeń od byłych pracodawców.
Zostaje wyłoniona grupa kandydatów, którzy zostali wstępnie zaakceptowani, ale najczęściej przyszły pracodawca chce jeszcze spotkać się z nimi osobiście. Rozmowa kwalifikacyjna stwarza pracodawcy doskonałą sposobność do przyjrzenia się kandydatowi. Umożliwia ponadto poruszenie takich tematów, dla których nie było miejsca w pisemnym formularzu zgłoszeniowym.
Podczas bezpośredniego spotkania pracodawca sprawdzi, czy kandydat nie ma problemów z komunikacją werbalną. Ważne jest nie tylko to, czy potrafi się wypowiadać, ale i sposób, w jaki to czyni. Rozmowa kwalifikacyjna umożliwia także ocenę prezencji kandydata, jego stroju, zachowania, języka gestów i głosu. Na koniec pracodawca musi się zorientować, czy poziom motywacji do pracy przyszłego pracownika jest dostatecznie wysoki. Każdy chce zatrudnić taką osobę, która nie tylko posiada wymagane umiejętności, ale także wykazuje najlepszy stosunek do pracy i przejawia najgłębsze zaangażowanie dla swojej firmy. Entuzjastycznie nastawiony kandydat dowodzi, że bardzo zależy mu na pracy i wywiera bardzo pozytywne wrażenie.

Przygotowanie do rozmowy

Kandydat musi teraz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Pierwsze zadanie to zdobycie informacji o firmie, stanowisku i samej rozmowie, w której ma uczestniczyć. Starający się o pracę powinien w miarę możliwości dowiedzieć się, czy firma, w której chce się zatrudnić, ma przed sobą przyszłość. Większe możliwości kariery oferuje firma, która znajduje się w fazie rozwoju i nie stoi w obliczu trudności finansowych. Kandydat powinien dowiedzieć się także, czym zajmuje się ten zakład, jakie oferuje produkty albo usługi, ilu pracowników zatrudnia, gdzie znajdują się jego oddziały. Przyda się także wiedza na temat planów. Kandydaci, którzy udowodnią swoje zainteresowanie przyszłym miejscem pracy, zyskają przewagę nad tymi, którzy o tym nie pomyśleli. Do potencjalnych źródeł informacji należy prasa, publiczne biblioteki, kontakty z obecnymi lub byłymi pracownikami oraz materiały reklamowe samej firmy, min. strony w Internecie.
Przed zgłoszeniem się na rozmowę poszukujący pracy powinien znać jak najwięcej szczegółów o tym, jaki jest rzeczywisty charakter oferowanego stanowiska. Przyda się to przy formułowaniu odpowiedzi na wszelkie pytania, jakie może zadać pracodawca. Osoby zainteresowane stanowiskiem powinny zapisać sobie wszystkie punkty wymagające wyjaśnienia.

Istotne szczegóły

Końcowy etap przygotowań dotyczy szczegółów technicznych. Ważne jest dokładne zanotowanie daty, czasu i miejsca rozmowy. Osoba, która chce dobrze się zaprezentować, zapamięta także nazwiska i tytuły osób, z którymi ma się spotkać osobiście. Ponieważ niepokój o inne terminy zaplanowane na ten dzień uniemożliwi maksymalną koncentrację, najlepiej poprosić o podanie przewidywanego czasu jej trwania. Nie zaszkodzi także zapytać, czy pracodawca zamierza przeprowadzić testy. Wiedza o tym co nas czeka, daje poczucie pewności siebie. Na rozmowę kwalifikacyjną należy przybyć punktualnie. Spóźnienie z pewnością zostanie ocenione negatywnie.
Bardzo ważny jest wygląd zewnętrzny. Kandydat powinien zjawić się czysty, schludny i starannie ubrany. W różnych gałęziach gospodarki i na różnych szczeblach hierarchii zawodowej obowiązują odmienne zasady ubierania się. Wiadomo, że od osób zatrudnionych na stanowiskach związanych z bezpośrednim kontaktem z klientami wymaga się odpowiedniego stroju. Mężczyźni powinni nosić garnitury i krawaty, natomiast kobiety – eleganckie kostiumy. Starając się o pracę fizyczną mężczyźni wywrą dobre wrażenie, jeśli przed rozmową kwalifikacyjną założą koszulę i krawat. Zarówno kobiety jak i mężczyźni nie powinni przychodzić w dżinsach.

W trakcie rozmowy

W dniu rozmowy kandydat powinien zrelaksować się, punktualnie przybyć na miejsce spotkania i skorzystać z toalety przed wejściem na salę. Zdarza się, że tuż przed spotkaniem kandydat zostaje przedstawiony różnym pracownikom i oprowadzony po zakładzie. Następnie kieruje się go do pomieszczenia, w którym ma odbyć się rozmowa. Eksperci uważają, że wielu pracodawców wyrabia sobie opinię na temat potencjalnych pracowników w ciągu pierwszych minut, które upływają od rozpoczęcia rozmowy. Starając się o pracę należy więc pamiętać, że wygląd zewnętrzny, postawa i maniery są elementami, mającymi istotny wpływ na decyzję rozmówców. Witając się z przedstawicielem firmy uściskiem dłoni nie należy zapominać o uśmiechu. Jeśli uściśnięcie dłoni nie jest możliwe ze względu na jakąś fizyczną przeszkodę, na przykład szeroki stół. najlepiej uśmiechnąć się, skinąć głową i spojrzeć na każdą z przedstawionych osób. Podczas rozmowy należy wypowiadać się jasno i wyraźnie, podtrzymywać kontakt wzrokowy, a w odpowiednich momentach zaprezentować poczucie humoru. Siedzieć należy prosto, ze złączonymi nogami.
Rozmowa kwalifikacyjna może przebiegać bardzo różnie. Najmniej stresujące jest spotkanie z jedną osobą. Ma ono na celu zbadanie osobowości, intencji i umiejętności komunikacyjnych kandydata. Tego typu rozmowy zazwyczaj są prowadzone przez pracowników nie należących do kadry kierowniczej.


Szukaj
Ankieta fundusze

  Jakie fundusze inwestycyjne posiadasz?

  • AGIO
  • Bgż
  • Legg Mason
  • Investor
  • QUERCUS

  Zobacz wyniki

Dotacje z Urzędu Pracy
Najnowsze komentarze
Ekonomia WWW dotacja z up zatrudniamy niepelnosprawnych poradniki dla biznesmenow niezbyt dobry biznes gospodarka wolno rynkowa a centralnie sterowana l 2 main nowosci nielegalna sprzedaz jaj czyli szara strefa malego biznesu stosunek ekonomiczny miast przemyslowych a handlowo uslugowych obowiazki we wlasnym biznesie kult miecza w japonii metal w europie l 3 main nowosci l 2 kultura celtycka zelazo w polsce ziemski klimat sezonowe wahania jak sfinansowac kupno samochodu l 4 main nowosci l 3 co robic aby pomnozyc wlasne oszczednosci ekonomia pozwala rozwijac sie biznesowi i finansom w co warto inwestowac pieniadze pieniadze zarabianie w sieci l 5 main nowosci l 4 determinanty podazy elastycznosc cenowa popytu ekonomiczne walory szarej strefy wlasciwy kierunek wielki biznes l 6 main nowosci l 5 rynek nieruchomosci napedzaja kredyty bankowe polska ksiazka techniczna okreslenie inzynier pierwsze zwiastuny kapitalizmu angielskie kopalnie l 7 main nowosci l 6 zmiany w strukturze grupy strategiczne a sila przetargowa potrzebujesz szybkich pieniedzy nauka w trybie ciaglym pozyczki pozabankowe l 8 main nowosci l 7 przewaga wielkiej brytanii banki kredyt hipoteczny kredyt pod hipoteke kredyt mieszkaniowy l 9 main nowosci l 8 dlug publiczny wielkiej brytanii pomoc od panstwa umiejetne prowadzenie finansow profesjonalne projektowanie stron dlaczego w naszym kraju jest relatywnie wysokie bezrobocie l 10 main nowosci l 9 nowoczesna gospodarka szybkie wzbogacenie sie placenie alimentow rownowazenie platnosci deficyt handlowy polski l 11 main nowosci l 10 obsluga deficytu co zawiera zyciorys doswiadczenie zawodowe umiejetnosci referencje l 12 main nowosci l 11 list motywacyjny oczekiwania pracodawcy jak powstaje dlug problemy zwiazane ze splata gospodarka na rozdrozu l 13 main nowosci l 12 umorzenie dlugow wczesna edukacja cechy rozdzial srodkow za i przeciw l 14 main nowosci l 13 oligopol dobro publiczne szkodliwosc spoleczna funkcje rzadu efekty negatywne l 15 main nowosci l 14 hiperinflacja popyt a inflacja deflacja model doskonalej konkurencji monopol l 16 main nowosci l 15 monopole naturalne konkurencja niedoskonala oligopole kartele konkurencja i wydajnosc l 17 main nowosci l 16 obustronne korzysci podaz zmienne czynniki dobra substytucyjne podaz i koszty l 18 main nowosci l 17 podaz i czas przypadek chleba ustawodawstwo co to jest niepelnosprawnosc dyskryminacja l 19 main nowosci l 18 w praktyce ogloszenie prasowe przygotowanie do rozmowy istotne szczegoly w trakcie rozmowy l 20 main nowosci l 19 rozmowy panelowe rozmowy rozlozone w czasie lowcy glow ustalanie wysokosci stop zmiany stop procentowych main nowosci l 20