Determinanty podaży

Wiadomą sprawą jest to, że podaż ma swoje determinanty, którymi się charakteryzuje. Mowa tutaj na przykład o tym, że po przekroczeniu pewnego poziomu produkcji szybko rosną koszty wytwarzania. Oprócz tego ważną wzmianką może być tutaj na przykład to, że im wyższa cena dobra na rynku, tym większej ilości producentów będzie się opłacało produkować dane dobro. Wtedy może dojść do konkurencji doskonałej, co ma swoje wady i zalety. Jednym z ważniejszych determinantów podaży jest również to, że im wyższe są koszty produkcji tym zysk jest zdecydowanie mniejszy, a więc trzeba się zastanowić dobrze nad taktyką takich posunięć, aby wszystko było w jak najlepszym porządku. Firmy produkujące muszą posiadać także sporą wiedzę na temat opłacalności produkcji dóbr alternatywnych, czy jest to zarobkowe, czy też jednak jest to pozbawione większego sensu. Widać więc wyraźnie, że osoby zajmujące się produkcją jakichś dóbr i towarów muszą posiadać sporą wiedzę z zakresu ekonomii, aby odnieść jakiś większy sukces w tej branży.

Elastyczność cenowa popytu

Elastyczność cenowa popytu to nic innego jak reakcja popytu na zmianę ceny. Nie da się ukryć tego, że zachodzi to praktycznie na każdym rynku, ale ważne w tym wszystkim jest to, że taka reakcja może być bardzo różnoraka, o czym wiele osób przekonało się na własnym przykładzie. Popyt jest elastyczny wtedy, gdy stosunek procentowej zmiany ilości do procentowej zmiany ceny jest większy niż 1. Wtedy spadek ceny oznacza oczywiście wzrost przychodu i odwrotnie. Gdy stosunek jest równy 1 to mówi się wtedy o popycie neutralnym, a więc nic wielkiego się nie dzieje, wszystko zostaje po staremu, nikt nie odnosi większych korzyści, ani strat, co z jednej strony jest dobre, ale z drugiej złe. Jeśli stosunek zaś jest mniejszy niż 1 to popyt jest nieelastyczny. Na pewno jednak dla konsumentów opłacalnym zjawiskiem jest to, gdy popyt staje się elastyczny, wtedy obniżają się ceny i możemy zakupić większą ilość towarów oraz dóbr, a to przecież dla wielu osób na całym świecie jest niezwykle istotną kwestią.

Ekonomiczne walory szarej strefy

Szara strefa polskiej gospodarki to koszmar polityków. Brak możliwości ściągania podatków z tej grupy ludzi, nie daje spokoju ministrowi finansów jak i reszcie jego gabinetu. Czy rzeczywiście szara strefa jest takim zagrożeniem dla kraju? Mimo wielkich nakładów medialnej propagandy prawiącej o tym, że tak jest. Prawda jest zgoła odmienna. Transakcje gotówkowe, jak i zatrudnienia na „czarno” dają bardzo dużą swobodę obywatelom w pomnażaniu ich majątku. Bez udziału wszędobylskiego oka urzędu skarbowego. Rodzą jednak też ryzyko możliwości zastania oszukanym z różnego rodzaju powodów. Najczęstszym jest nieotrzymanie wynagrodzenia za wykonaną prace. Tyle, że są to przypadki zwykle marginalne, które bez problemów da się rozstrzygnąć w sądzie na korzyść poszkodowanego. Z punktu widzenia gospodarki jak i ekonomii państwa, im bardziej obywatelowi wiedzie się lepiej. Tym więcej będzie on inwestował, oraz kupował. Jeszcze mocniej wprawiając w ruch tryby gospodarki. Szara strefa jest w Polsce delikatnym smakiem tego, co niesie ze sobą wolny rynek. Ryzykownym, ale pozbawionym większości patologii obecnej na oficjalnym rynku pracy i usług.

Właściwy kierunek

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w obecnych czasach studiowanie kierunków bezpośrednio związanych z ekonomią może być bardzo dobrym rozwiązaniem i dzięki temu zwiększają się szansę na zrobienie kariery w przyszłości. Niezwykle ważnym czynnikiem jest fakt, iż ukończenie ekonomii gwarantuje niemal, że taki absolwent znajdzie pracę i będzie mógł spokojnie myśleć o zapewnieniu sobie przyszłości. To niezwykle istotne w dzisiejszych czasach, gdzie czasami naprawdę trudno o pracę i trzeba starać się podwójnie mocno. Ekonomia ma to do siebie, że przyciąga umysły ścisłe. Uczciwie należy przyznać, że w przypadku Polski cały czas rośnie liczba studentów, którzy zainteresowani są podobnymi kierunkami. To bardzo pozytywne zjawisko, gdyż dzięki temu można być całkowicie spokojnym o los przyszłych pokoleń. Specjaliści z zakresu ekonomii są zawsze mile widziani, ponieważ przydają się w wielu sytuacjach. Na co dzień być może tego nie widać, lecz bez ekonomii dzisiejszy świat mógłby przeżywać znaczące kłopoty. Mowa tu naturalnie o racjonalnym podejściu do tych kwestii.

Wielki biznes

To zupełnie jasne i oczywiste, że w świecie wielkiego biznesu o sukcesie decydują najdrobniejsze detale. Przyczyny takiego stanu rzeczy są doprawdy różnorakie. Wypada skoncentrować się tylko i wyłącznie na tych najważniejszych aspektach, które mają jakiś znaczący wpływ na ogólny bieg toczących się spraw. To w pierwszej kolejności fakt, iż powstaje coraz więcej ambitnych przedsiębiorstw, a ich właściciele są nastawieni na szybki sukces. Wskutek tego rywalizacja w świecie biznesu jest niesamowicie zacięta i trzeba liczyć się z tym, że konkurencja łatwo nie odpuści i nie podda się bez podjęcia walki. Już ten wybrany przykład doskonale pokazuje, że należy uważnie dobierać branżę, w której chce się funkcjonować przez dłuższy czas. To jeden z kluczy do ewentualnego sukcesu. Każda decyzja powinna być wielokrotnie przemyślana, gdyż jedynie w taki sposób istnieją realne szanse na uzyskanie wyraźniej przewagi nad konkurencyjnymi firmami. W biznesie nie ma miejsca na sentymenty i czekanie na ruch przeciwnika, byłoby to niedopuszczalne.


Szukaj
Ankieta fundusze

  Jakie fundusze inwestycyjne posiadasz?

  • AGIO
  • Bgż
  • Legg Mason
  • Investor
  • QUERCUS

  Zobacz wyniki

Dotacje z Urzędu Pracy
Kategorie
Najnowsze komentarze
Ekonomia WWW dotacja z up zatrudniamy niepelnosprawnych poradniki dla biznesmenow niezbyt dobry biznes gospodarka wolno rynkowa a centralnie sterowana l 2 main nowosci nielegalna sprzedaz jaj czyli szara strefa malego biznesu stosunek ekonomiczny miast przemyslowych a handlowo uslugowych obowiazki we wlasnym biznesie kult miecza w japonii metal w europie l 3 main nowosci l 2 kultura celtycka zelazo w polsce ziemski klimat sezonowe wahania jak sfinansowac kupno samochodu l 4 main nowosci l 3 co robic aby pomnozyc wlasne oszczednosci ekonomia pozwala rozwijac sie biznesowi i finansom w co warto inwestowac pieniadze pieniadze zarabianie w sieci l 5 main nowosci l 4 determinanty podazy elastycznosc cenowa popytu ekonomiczne walory szarej strefy wlasciwy kierunek wielki biznes l 6 main nowosci l 5 rynek nieruchomosci napedzaja kredyty bankowe polska ksiazka techniczna okreslenie inzynier pierwsze zwiastuny kapitalizmu angielskie kopalnie l 7 main nowosci l 6 zmiany w strukturze grupy strategiczne a sila przetargowa potrzebujesz szybkich pieniedzy nauka w trybie ciaglym pozyczki pozabankowe l 8 main nowosci l 7 przewaga wielkiej brytanii banki kredyt hipoteczny kredyt pod hipoteke kredyt mieszkaniowy l 9 main nowosci l 8 dlug publiczny wielkiej brytanii pomoc od panstwa umiejetne prowadzenie finansow profesjonalne projektowanie stron dlaczego w naszym kraju jest relatywnie wysokie bezrobocie l 10 main nowosci l 9 nowoczesna gospodarka szybkie wzbogacenie sie placenie alimentow rownowazenie platnosci deficyt handlowy polski l 11 main nowosci l 10 obsluga deficytu co zawiera zyciorys doswiadczenie zawodowe umiejetnosci referencje l 12 main nowosci l 11 list motywacyjny oczekiwania pracodawcy jak powstaje dlug problemy zwiazane ze splata gospodarka na rozdrozu l 13 main nowosci l 12 umorzenie dlugow wczesna edukacja cechy rozdzial srodkow za i przeciw l 14 main nowosci l 13 oligopol dobro publiczne szkodliwosc spoleczna funkcje rzadu efekty negatywne l 15 main nowosci l 14 hiperinflacja popyt a inflacja deflacja model doskonalej konkurencji monopol l 16 main nowosci l 15 monopole naturalne konkurencja niedoskonala oligopole kartele konkurencja i wydajnosc l 17 main nowosci l 16 obustronne korzysci podaz zmienne czynniki dobra substytucyjne podaz i koszty l 18 main nowosci l 17 podaz i czas przypadek chleba ustawodawstwo co to jest niepelnosprawnosc dyskryminacja l 19 main nowosci l 18 w praktyce ogloszenie prasowe przygotowanie do rozmowy istotne szczegoly w trakcie rozmowy l 20 main nowosci l 19 rozmowy panelowe rozmowy rozlozone w czasie lowcy glow ustalanie wysokosci stop zmiany stop procentowych main nowosci l 20