Rynek nieruchomości napędzają kredyty bankowe

Tyle się mówi o rynku nieruchomości, jednak nikt nie zauważa tak naprawdę co powoduje, że wrzuca on kolejny już rok z rzędu, kolejny bieg, do tego by zakończyć obecny, bardzo dobrymi wynikami. Zaskakująca jest zwłaszcza ilość sprzedanych mieszkań, jestem w stanie zrozumieć bardzo wiele, jednak w tym przypadku, mówimy o istnym bumie na rynku nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że największa w tym zasługa kredytów, to właśnie ten produkt finansowy, staramy się i chcemy wykorzystać jak właśnie w tym celu. Bardzo dobrze, że powoli banki, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, i podpisują atrakcyjne umowy kredytowe z firmami działającymi na rynkach nieruchomości. Pozwoli to, na zagwarantowanie potencjalnemu konsumentowi, najatrakcyjniejsze warunki, na dotychczasowym rynku. Pewnie, że w tym momencie, kredyt jest jedyną rozsądną opcja, nabycia nieruchomości, no chyba, że ktoś posiada wolną gotówkę, by zainwestować w mieszkanie, dom lub dany lokal. Takich osób, chyba jednak nie ma zbyt wiele, a jak są, to nie wykonują zbyt pochopnych ruchów.

Polska książka techniczna

W 1612 roku wychodzi w Krakowie Officina Ferraria wspomniany już poemat o hutnictwie Walentego Roździeńskiego. Autorem jest hutnik od pokoleń Walenty Brusiek, który od rodzinnej wsi Roździeń koło Katowic przyjął nazwisko Roździeński. Wierszowany poemat zawiera mnóstwo wiadomości technicznych z hutnictwa, tak że w tych czasach mógł pełnić prawdziwą rolę książki technicznej. Poemat Roździeńskiego został odkryty w 1929 roku przez księdza kanonika Leona Furmanowicza przy porządkowaniu Biblioteki Kapitulnej w Gnieźnie. Szczęśliwy przypadek zrządził, że porządkowaniem kierował fachowiec-bibliofil. Stary druk nie uszedł więc uwagi księdza, który natychmiast ocenił jego wartość historyczną i rozpoczął studia nad poematem. Sprawa wcale nie była łatwa, gdyż Roździeński i jego dzieło nie figurowali w żadnych istniejących spisach starodruków. Ksiądz Furmanowicz ogłosił komunikat o swym odkryciu, co wywołało wielką sensację w świecie naukowym i … konsternację w Niemczech. Techniczne dziełko-poemat pisane na początku XVII wieku na Śląsku po polsku świadczyło bowiem niezbicie o polskości tych ziem i polskości ludzi, którzy tworzyli przemysł śląski. Naukowcy polscy i niemieccy zaczęli więc pracować nad dziełem Roździeńskiego, pierwsi, aby ustalić biografię autora i stosunki, w których żył, pracował i tworzył, drudzy, aby wbrew oczywistym faktom zaprzeczać polskości autora.

Określenie inżynier

Określenie inżynier jest bardzo stare i pochodzi z końca XII wieku. Pewien technik z Genui został nazwany enzignerius pismem pochodzącym z 1195 r. Również tym określeniem nazywany jest rok później mediolańczyk Alamannus de Guitelmus, który zajmował się budową okopów i palisad. Słowo enzignerius pochodzi od in-cingere, czyli otoczyć lub opasać miasto wałem lub murem . Pierwotnie nazywano więc inżynierami ludzi, zajmujących się budową twierdz i fortyfikacji, czyli znowu biegłych w sztuce wojennej. W kronikach VI wyprawy krzyżowej w 1248 roku Francuz de Cornaut, budowniczy i dowódca sprzętu wojennego, nazywany jest maistre engingnierre. Z czasem nazwa inżynier rozciągnęła się na wszystkie dziedziny techniki. Powstały w 1430 roku w Niemczech jeden z najobszerniejszych zbiorów rysunków z różnych dziedzin techniki nazywa się już Enginier Kunst und Wun- derbuch. Niezwykle ciekawą postacią jest Józef Jakubowski, świetny artylerzysta, pisarz, inżynier, profesor i… ksiądz w jednej osobie. Jest to chyba pierwszy polski inżynier w pełnym tego słowa znaczeniu. W 1781 roku napisał trzytomowe, pod każdym względem na bardzo wysokim poziomie, dzieło, pt. Nauka artylerii. Podaje w nim nadzwyczaj wyczerpujące i dokładne wiadomości techniczne z dziedziny odlewnictwa oraz całej produkcji armat, jak również taktyki i rozwoju historycznego artylerii w Europie i Polsce. Jest to podstawowa książka z techniki tych czasów.

Pierwsze zwiastuny kapitalizmu

Koniec okresu zwanego średniowieczem nie ma ścisłej daty. Najczęściej przyjmuje się datę odkrycia Ameryki przez Kolumba, rzadziej datę wystąpienia Lutra lub 1500 r. jako datę neutralną, lecz charakterystyczną. Oczywiście ani Kolumb, ani Luter nie zamknęli datami swych czynów tysiącletniej epoki, ani nie otworzyli nowej — naszych nowożytnych czasów. Daty te są tylko symbolem ważnych przemian społecznych i gospodarczych, które w tym mniej więcej czasie miały swój przełomowy okres. Stary ustrój społeczny — feudalizm — kończył powoli i statecznie swój żywot, długo jeszcze, zależnie od położenia geograficznego, zaznaczając swe wpływy, lecz jednocześnie zaczął pojawiać się nowy ustrój, którego charakterystyczne cechy gospodarcze można zauważyć już w XIV wieku. Postęp techniczny średniowiecza, a szczególnie nowe metody produkcji żelaza wywarły wielki de- dujący wpływ na ustrój społeczny. W typowy dla średniowiecza obraz stosunków społeczno-gospodarczych w postaci pana feudalnego z ziemią i podwładnymi oraz niezależnego rzemieślnika zrzeszonego później w cechach, zaczął się wkradać nowy akcent. Były to nowe formy organizacyjne kapitalistycznego przemysłu, zapoczątkowanego przez wielkie piece do produkcji żelaza i związany z tym rozwój górnictwa i ciężkich maszyn do obróbki żelaza.

Angielskie kopalnie

W Anglii do uruchomienia kopalni potrzebny był w wieku XVI kapitał około 100 funtów szterlingów. W sto lat później, za panowania Stuartów, koszty uruchomienia kopalni wzrastają w związku ze wzrostem wydajności przez zastosowanie maszyn do kilku tysięcy funtów. Tego samego rzędu inwestycją staje się już od XVI wieku uruchomienie wielkiego pieca. Budowa fabryki drutu miedzianego w Esher w Anglii pochłonęła w 1649 roku już 6000 funtów, a browar londyński w tym samym mniej więcej czasie kosztował aż 10 000 funtów. Nowe formy przemysłu zaczęły zmieniać układ stosunków społecznych Rzemieślnik, bardzo co prawda powoli, przestawał być samodzielną jednostką produkcyjną. Proces produkcji żelaza w wielkim piecu, budowa coraz bardziej ulepszonych, większych i wydajniejszych maszyn, masowość produkcji obserwowana na przykład w przemyśle włókienniczym już w XIV wieku itp. wymagały współpracy wielu rzemieślników lub nawet grup rzemieślników, stwarzając podstawy fabrycznej organizacji produkcji. Maszyny i narzędzia stały się własnością jednego właściciela i w ten sposób powstał problem siły najemnej. Pracownik najemny w przeciwieństwie do cechowego czeladnika tracił perspektywy usamodzielnienia i podniesienia swego poziomu bytowego.


Szukaj
Ankieta fundusze

  Jakie fundusze inwestycyjne posiadasz?

  • AGIO
  • Bgż
  • Legg Mason
  • Investor
  • QUERCUS

  Zobacz wyniki

Dotacje z Urzędu Pracy
Najnowsze komentarze
montaż monitoringu
Ekonomia WWW dotacja z up zatrudniamy niepelnosprawnych poradniki dla biznesmenow niezbyt dobry biznes gospodarka wolno rynkowa a centralnie sterowana l 2 main nowosci nielegalna sprzedaz jaj czyli szara strefa malego biznesu stosunek ekonomiczny miast przemyslowych a handlowo uslugowych obowiazki we wlasnym biznesie kult miecza w japonii metal w europie l 3 main nowosci l 2 kultura celtycka zelazo w polsce ziemski klimat sezonowe wahania jak sfinansowac kupno samochodu l 4 main nowosci l 3 co robic aby pomnozyc wlasne oszczednosci ekonomia pozwala rozwijac sie biznesowi i finansom w co warto inwestowac pieniadze pieniadze zarabianie w sieci l 5 main nowosci l 4 determinanty podazy elastycznosc cenowa popytu ekonomiczne walory szarej strefy wlasciwy kierunek wielki biznes l 6 main nowosci l 5 rynek nieruchomosci napedzaja kredyty bankowe polska ksiazka techniczna okreslenie inzynier pierwsze zwiastuny kapitalizmu angielskie kopalnie l 7 main nowosci l 6 zmiany w strukturze grupy strategiczne a sila przetargowa potrzebujesz szybkich pieniedzy nauka w trybie ciaglym pozyczki pozabankowe l 8 main nowosci l 7 przewaga wielkiej brytanii banki kredyt hipoteczny kredyt pod hipoteke kredyt mieszkaniowy l 9 main nowosci l 8 dlug publiczny wielkiej brytanii pomoc od panstwa umiejetne prowadzenie finansow profesjonalne projektowanie stron dlaczego w naszym kraju jest relatywnie wysokie bezrobocie l 10 main nowosci l 9 nowoczesna gospodarka szybkie wzbogacenie sie placenie alimentow rownowazenie platnosci deficyt handlowy polski l 11 main nowosci l 10 obsluga deficytu co zawiera zyciorys doswiadczenie zawodowe umiejetnosci referencje l 12 main nowosci l 11 list motywacyjny oczekiwania pracodawcy jak powstaje dlug problemy zwiazane ze splata gospodarka na rozdrozu l 13 main nowosci l 12 umorzenie dlugow wczesna edukacja cechy rozdzial srodkow za i przeciw l 14 main nowosci l 13 oligopol dobro publiczne szkodliwosc spoleczna funkcje rzadu efekty negatywne l 15 main nowosci l 14 hiperinflacja popyt a inflacja deflacja model doskonalej konkurencji monopol l 16 main nowosci l 15 monopole naturalne konkurencja niedoskonala oligopole kartele konkurencja i wydajnosc l 17 main nowosci l 16 obustronne korzysci podaz zmienne czynniki dobra substytucyjne podaz i koszty l 18 main nowosci l 17 podaz i czas przypadek chleba ustawodawstwo co to jest niepelnosprawnosc dyskryminacja l 19 main nowosci l 18 w praktyce ogloszenie prasowe przygotowanie do rozmowy istotne szczegoly w trakcie rozmowy l 20 main nowosci l 19 rozmowy panelowe rozmowy rozlozone w czasie lowcy glow ustalanie wysokosci stop zmiany stop procentowych main nowosci l 20