Archive for the ‘nowosci’ Category

Nowoczesna gospodarka

Epoka nowoczesnej gospodarki, według Kuznetsa, zaczęła się w drugiej połowie XVIII wieku, a epokowe wynalazki wiązał on z „szerokim zastosowaniem nauki do rozwiązywania problemów związanych z produkcją. Wiedza naukowa jako taka miała ograniczone zastosowanie w procesach produkcyjnych w XVIII, a nawet w pierwszej połowie XIX wieku. Ten okres w historii techniki, od początku XVIII wieku do około 1860 lub 1870 roku, jest postrzegany w najlepszym razie jako era rzemieślników-wynalazców. Później naukowcy teoretycy w coraz większym stopniu opracowywali podstawy procesu produkcyjnego, zwłaszcza w takich nowych gałęziach przemysłu, jak wytwarzanie elektryczności, optyka czy chemia organiczna; mieli też duży wpływ na postęp techniczny w metalurgii, produkcji energii, a także produkcji, przetwórstwie spożywczym i konserwowaniu żywności oraz rolnictwie, by wymienić tylko najważniejsze dziedziny. Analizując postęp techniczny w jakimkolwiek okresie historycznym, a szczególnie w epoce nowoczesnej gospodarki, należy pamiętać o rozróżnieniu trzech blisko ze sobą powiązanych, ale pojęciowo różnych terminów: wynalazek, innowacja oraz rozprzestrzenianie się nowej techniki. Wynalazek w sensie technicznym odnosi się do nowości, której można przyznać patent w dziedzinie mechaniki, chemii lub wykorzystania elektryczności. Wynalazek sam w sobie nie ma szczególnego znaczenia gospodarczego. Jedynie wtedy, gdy zostaje wprowadzony do procesu gospodarczego, to znaczy, gdy staje się innowacją – nabiera znaczenia dla gospodarki.

Szybkie wzbogacenie się

Każdy szuka w swoim życiu złotego środku na to jak zdobyć fortunę. Nie ma w tym nic dziwnego. Okazuje się bowiem, że coraz więcej osób zainteresowanych jest tym by móc osiągnąć konkretny sukces w życiu. Z sukcesem zawsze powiązane są mniejsze lub większe pieniądze. Czy jest zatem jakiś złoty sposób by się szybko wzbogacić? Chyba nie. Trzeba mieć przede wszystkim pomysł i dużo szczęścia. Jeśli jednak już nam się uda to zrobić to mimo wszystko nie musimy się zbytnio stresować. Wzbogacenie się oznacza bowiem również to, że możemy coś z tymi pieniędzmi zrobić. Zwykle warto je zainwestować lub zostawić na lokacie w banku. Część oczywiście przeznaczać na własne potrzeby. Jak widać jest to bardzo ważne choćby dlatego by można było odkryć wiele możliwości i działań jakie chcemy przygotować. Mając pieniądze możemy wszystko jednak musimy bardzo uważać wtedy na urzędy skarbowe. Bogaci ludzie żyją na zupełnie innych zasadach niż my. Dlatego takie możliwości są dla nas bardzo ważne. Bogaćmy się zatem wszyscy i rozsądnie wydajmy pieniądze.

Płacenie alimentów

Alimenty to zwykle przykry obowiązek ciążący na członku rodziny. Najczęściej mówi się o nich w przypadku separacji i rozwodów. Alimenty zwykle przeznaczane są na dzieci w postaci określonych kwot pieniężnych. Jeśli rodzice nie mieszkają razem to osoba, która nie mieszka z dzieckiem nadal ma obowiązek wpłacać na nie określoną kwotę finansową, na jego rozwój. Samotna matka czy ojciec ma zapewniony taki obowiązek drogą sądową. Dzięki temu może otrzymać co miesiąc pieniądze na rozwój syna lub córki. Co gdy nie płaci się alimentów? Zwykle sądownie naciska się na taką osobę i wymusza na niej płacenie. Jeśli jednak dana osoba nie płaci na dziecko to niestety może iść nawet do więzienia. Nie ma też w tym momencie groźby, że nie dostanie się pieniędzy. W tym przypadku płaci bowiem za daną osobę państwo. Jeśli bierzemy rozwód lub podpisujemy dokumenty na separację to naprawdę warto przemyśleć te rzeczy. Takie możliwości dają nam bowiem bardzo wiele. Płacenie pieniędzy na dziecko jest obowiązkiem rodziców – i nie można od niego uciec.

Równoważenie płatności

Pewne elementy rozliczenia nie muszą się równoważyć. Jeśli na przykład wartość eksportu towarów i usług z Polski jest wyższa od wartości importu, mówimy o bilansie handlowym dodatnim lub nadwyżce handlowej. Polska może wykorzystać tę nadwyżkę na przykład inwestując za granicą, utrzymując tym samym równowagę. Jeżeli jednakże Polska importowałaby towary i usługi o wartości przekraczającej wpływy z eksportu, mielibyśmy do czynienia z deficytem płatniczym lub handlowym. W tej sytuacji trzeba wyrównywać niedobory poprzez zaciąganie kredytów lub sprzedaż aktywów, na przykład złota. Bilans płatniczy kraju zawsze rozpatruje się jako stan pewnej równowagi, ale w praktyce niemożliwe jest jej osiągnięcie. Wszystkie dane to właściwie szacunki statystyczne rzeczywistych wyników, wymagające odpowiednich sprostowań uwzględniających „błędy i opuszczenia” pozwalających na „zbilansowanie ksiąg”. Liczba określająca wysokość sprostowania nosi nazwę punktu równoważącego lub rozbieżności statystycznej i bardzo często osiąga wysoką wartość.

Deficyt handlowy Polski

Polska jako pierwszy spośród krajów Europy Środkowej i Wschodniej weszła w 1990 roku na drogę reform ekonomicznych. Od tego czasu, przy coraz bardziej otwartej polityce gospodarczej, zwiększyły się wydatnie obroty handlu zagranicznego Polski, wykazując wskaźnik wzrostu o około 60 procent zarówno w odniesieniu do towarów produkowanych na eksport, jak i w dziedzinie importu. Partnerami handlowymi Polski są przede wszystkim kraje Unii Europejskiej, zwłaszcza Niemcy, Włochy i Wielka Brytania. Poważnym partnerem staje się także Rosja. Większość produktów sprowadzanych do kraju to maszyny, sprzęt transportowy, sprzęt elektryczny i różne półprodukty, tj. towary wykorzystywane do produkcji innych artykułów, na przykład arkusze blachy służące do produkcji samochodów oraz produkty pochodzenia chemicznego. Eksport obejmuje głównie tekstylia, metale nieszlachetne i inne półprodukty, maszyny i sprzęt elektryczny oraz paliwa. Wzrost eksportu datuje się od 1993 roku i w 1995 r. osiągnął wartość 23 mld dolarów. Jednakże w okresie od 1989 do 1995 r. import wzrastał znacznie szybciej, osiągając wartość 29 mld dolarów. Stało się tak wskutek narastającej dysproporcji pomiędzy wartością towarów pochodzenia zagranicznego nabywanych przez Polaków w porównaniu do wartości towarów polskich eksportowanych na rynki świata, Polska miała deficyt handlowy na rachunku bieżącym sięgający w 1996 r. 10 mld dolarów.


Szukaj
Ankieta fundusze

  Jakie fundusze inwestycyjne posiadasz?

  • AGIO
  • Bgż
  • Legg Mason
  • Investor
  • QUERCUS

  Zobacz wyniki

Dotacje z Urzędu Pracy
Najnowsze komentarze
Ekonomia WWW dotacja z up zatrudniamy niepelnosprawnych poradniki dla biznesmenow niezbyt dobry biznes gospodarka wolno rynkowa a centralnie sterowana l 2 main nowosci nielegalna sprzedaz jaj czyli szara strefa malego biznesu stosunek ekonomiczny miast przemyslowych a handlowo uslugowych obowiazki we wlasnym biznesie kult miecza w japonii metal w europie l 3 main nowosci l 2 kultura celtycka zelazo w polsce ziemski klimat sezonowe wahania jak sfinansowac kupno samochodu l 4 main nowosci l 3 co robic aby pomnozyc wlasne oszczednosci ekonomia pozwala rozwijac sie biznesowi i finansom w co warto inwestowac pieniadze pieniadze zarabianie w sieci l 5 main nowosci l 4 determinanty podazy elastycznosc cenowa popytu ekonomiczne walory szarej strefy wlasciwy kierunek wielki biznes l 6 main nowosci l 5 rynek nieruchomosci napedzaja kredyty bankowe polska ksiazka techniczna okreslenie inzynier pierwsze zwiastuny kapitalizmu angielskie kopalnie l 7 main nowosci l 6 zmiany w strukturze grupy strategiczne a sila przetargowa potrzebujesz szybkich pieniedzy nauka w trybie ciaglym pozyczki pozabankowe l 8 main nowosci l 7 przewaga wielkiej brytanii banki kredyt hipoteczny kredyt pod hipoteke kredyt mieszkaniowy l 9 main nowosci l 8 dlug publiczny wielkiej brytanii pomoc od panstwa umiejetne prowadzenie finansow profesjonalne projektowanie stron dlaczego w naszym kraju jest relatywnie wysokie bezrobocie l 10 main nowosci l 9 nowoczesna gospodarka szybkie wzbogacenie sie placenie alimentow rownowazenie platnosci deficyt handlowy polski l 11 main nowosci l 10 obsluga deficytu co zawiera zyciorys doswiadczenie zawodowe umiejetnosci referencje l 12 main nowosci l 11 list motywacyjny oczekiwania pracodawcy jak powstaje dlug problemy zwiazane ze splata gospodarka na rozdrozu l 13 main nowosci l 12 umorzenie dlugow wczesna edukacja cechy rozdzial srodkow za i przeciw l 14 main nowosci l 13 oligopol dobro publiczne szkodliwosc spoleczna funkcje rzadu efekty negatywne l 15 main nowosci l 14 hiperinflacja popyt a inflacja deflacja model doskonalej konkurencji monopol l 16 main nowosci l 15 monopole naturalne konkurencja niedoskonala oligopole kartele konkurencja i wydajnosc l 17 main nowosci l 16 obustronne korzysci podaz zmienne czynniki dobra substytucyjne podaz i koszty l 18 main nowosci l 17 podaz i czas przypadek chleba ustawodawstwo co to jest niepelnosprawnosc dyskryminacja l 19 main nowosci l 18 w praktyce ogloszenie prasowe przygotowanie do rozmowy istotne szczegoly w trakcie rozmowy l 20 main nowosci l 19 rozmowy panelowe rozmowy rozlozone w czasie lowcy glow ustalanie wysokosci stop zmiany stop procentowych main nowosci l 20