Archive for the ‘nowosci’ Category

Kultura celtycka

Czasy kultury celtyckiej odznaczają się obfitością znalezisk, jak resztki pieców, hałdy żużla itp. W okresie I tysiąclecia p.n.e. na terenach zamieszkałych i opanowanych przez Celtów znajdowało się pod dostatkiem doskonałej rudy żelaznej, którą można było wydobywać metodą odkrywkową. Proces hutniczy lekko redukującej się rudy przebiegał w niewysokich piecach szybowych butelkowatym przekroju przy zastosowaniu ciągu naturalnego. Piece budowane były z gliny oraz posiadały długi kanał wiatrowy zakryty kamienną płytą. Stosowany do procesu węgiel drzewny z dębu buka pozwalał na uzyskanie wysokiej temperatury, co prowadziło do otrzymania wysokowęglistego, a więc zbliżonego do stali, produktu, a nawet surówki. Ruda była odpowiednio przesiewana i rozdrabniana. Produkcja nie była wykonywana jedynie na własne potrzeby jednej gromady, lecz rozwożona licznymi szlakami handlowymi. Takie zakłady hutnicze były czynne cały czas od V do I wieku p.n.e. Ciągły brak narzędzi i broni stwarzał wielki popyt na żelazo, a imperium rzymskie było świetnym odbiorcą. Celtowie stosowali charakterystyczną formę, w jakiej żelazo szło na handel, a po kształtach brył żelaznych można odróżnić miejsca powstania żelaza celtyckiego.

Żelazo w Polsce

Początek okresu, kiedy żelazo staje się podstawą kultury materialnej przypada w Polsce na rok 700 p.n.e., mimo że znane ono było już wcześniej. Żelazo pojawia się na naszych terenach w okresie największego rozkwitu tzw. kultury łużyckiej. W środkowym okresie epoki brązu dzięki kulturze łużyckiej nastąpiło ujednolicenie kulturowe ziem polskich. Kultura łużycka obejmowała cały obszar dzisiejszej Polski, sięgała daleko na zachód i wschód i uważana jest dziś powszechnie za kulturę prasłowiańską. Wytworzyły ją ludy wieśniacze i rolnicze o organizacji plemiennej, osiadłe na tych ziemiach od czasów trudnych do określenia. Ślady stosunkowo wysokiej organizacji to na przykład słynny gród Biskupin, świetnie ufortyfikowany i zbudowany, co najważniejsze, według z góry ułożonego planu. Na ziemie polskie zawitali również Celtowie, którzy w ciągu IV wieku p.n.e. wdzierają się przez Przełęcz Kłodzką i Bramę Morawską, zajmując urodzajne ziemie lessowe Śląska Środkowego i część Śląska Górnego W III wieku p.n.e. ślady celtyckie znajdujemy także w Małopolsce. Znajdowane skarby i importy rzymskie to dowód ożywionego handlu na tzw. szlaku bursztynowym, wiodącym od Bałtyku przez dzisiejszy Kalisz do Adriatyku. Pod koniec tego okresu rozpoczyna się wielka ekspansja Słowian na południe i południowy wschód, która trwać będzie kilka wieków. Jeszcze wcześniej zawitali na tereny polskie Scytowie, którzy w VII wieku p.n.e. ruszyli z terenu dzisiejszej Rosji, z głębi kontynentu, zajęli stepy czarnomorskie, Ukrainę, Wołyń, Podole. Ich najazdy na ludność prasłowiańską, na obszar kultury łużyckiej szły wzdłuż Podkarpacia, a zagony ich docierały aż do dzisiejszej Wielkopolski i Kujaw.

Ziemski klimat

Klimat Ziemi ochładzał się przez 65 milionów lat. Dwa miliony lat temu znacznie się oziębił. W rezultacie większa niż przedtem część wód ziemskich przeobraziła się w lodowce. Zwiększenie pokrywy lodowcowej wywołało trojakiego rodzaju zmiany środowiska. Po pierwsze, mniej wód spływało do oceanów, w wyniku czego poziom oceanów obniżył się i odsłoniły się szelfy kontynentalne. Na przykład linia brzegowa północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych przesunęła się o 100-200 km. Dalszym skutkiem było otwarcie się nowych dróg między kontynentami i wyspami. Przypuszcza się, że wtedy właśnie w Nowym Świecie pojawił się człowiek, wykorzystując most lądowy między Azją Wschodnią i Ameryką Północną. Po wtóre, pokrywa lodowcowa zmniejszyła strefę wegetacji roślinnej, wypychając ją ku równikowi. Po trzecie, zmieniła się sieć rzeczna i rozmieszczenie jezior. Około 10 tysięcy lat temu rozpoczęło się ostatnie przesunięcie stref klimatycznych ku biegunom. Ocieplenie trwało od około 6000 do 3000 roku p.n.e. W atlantyckiej fazie klimatycznej temperatury były wyższe o 2,5°C niż obecnie. Od tego optimum klimatycznego rozpoczęło się ogólne, choć nieregularne pogarszanie się klimatu. W fazie subborealnej klimat był chłodniejszy niż obecnie.

Sezonowe wahania

Sezonowe wahania temperatur zmieniają się w przestrzeni. Przeciętne wahania roczne są najniższe w okolicach równikowych, zwłaszcza na wyspach oceanicznych, i wzrastają wraz z szerokością geograficzną — od 30 XI w okolicach równika do 60°C na biegunie południowym. Największą rozpiętość osiągają w śródkontynentalnych regionach w wyższych szerokościach. Na przykład na wyspie Saipan w Archipelagu Marianów na zachodnim Pacyfiku ekstremalna amplituda, jaką kiedykolwiek zanotowano, wyniosła tylko 12°C, natomiast w Olekminsku w środkowej Syberii aż 105°C. Sezonowe wahania wilgotności są istotne dla wegetacji i produkcji roślinnej. Rozważmy na przykład sezonowy bilans wilgotności dla miasta Berkeley w Kalifornii, jako typowego obszaru o deficycie wilgoci w okresie letnim. Berkeley otrzymuje w roku średnio 63 cm opadów, ale więcej niż połowa z nich przypada na trzy miesiące zimowe. Straty wilgoci w wyniku parowania wynoszą rocznie nieco ponad 70 cm. Tak więc roczny niedobór wilgoci wynosi 7 cm. Jednak największe straty na skutek parowania występują w ciepłych miesiącach letnich, tj. wtedy, kiedy opady są najmniejsze. Część opadów otrzymywanych w miesiącach zimowych jest retencjonowana w glebie i może być wchłaniana przez rośliny w okresie ich wzrostu i niedostatku opadów. Nie wystarcza to jednak do zapewnienia roślinom pełnych możliwości wzrostu. Od kwietnia do sierpnia wzrost ten jest hamowany przez comiesięczny niedobór wilgoci. W całym okresie deficyt wynosi około 18 cm. Tak więc nierównomierny sezonowy rozkład opadów pogłębia deficyt roczny.

Jak sfinansować kupno samochodu

Chciałbyś kupić samochód, ale najzwyczajniej nie posiadasz oszczędności? Cóż, w takim razie musisz zwrócić uwagę, że dzisiaj ciężko przychodzi nam funkcjonować bez uzyskania przynajmniej jednego kredytu w banku. Zwróćmy na to nieco większą uwagę, a pewnie na spokojnie sfinansujemy kupno auta. Przecież szczera prawda jest taka, że kredyt w banku to najbardziej rozsądne wyjście. Zwróćmy na to uwagę, a będzie OK. No dobrze, lecz w jaki sposób wybrać taki kredyt samochodowy, który jest nisko oprocentowaną ofertą? Cóż, prawda jest taka, że trafienie na kredyt bankowy, który naprawdę cechuje się atrakcyjnym oprocentowaniem nie jest proste. Jednak trzeba mieć na uwadze, że tak czy siak powinniśmy sobie ze wszystkim poradzić. W końcu prawdziwym strzałem w dziesiątkę jest chociażby to, aby dokładnie pomyśleć czy może nie byłoby całkiem sensowne zapoznanie się z ofertami banków, które są zamieszczone w Sieci. Sieć to kapitalne miejsce dla definitywnie wszystkich, którzy nie wiedzą, które kredyty na kupno auta są najlepsze.


Szukaj
Ankieta fundusze

  Jakie fundusze inwestycyjne posiadasz?

  • AGIO
  • Bgż
  • Legg Mason
  • Investor
  • QUERCUS

  Zobacz wyniki

Dotacje z Urzędu Pracy
Najnowsze komentarze
tt leasing
Ekonomia WWW dotacja z up zatrudniamy niepelnosprawnych poradniki dla biznesmenow niezbyt dobry biznes gospodarka wolno rynkowa a centralnie sterowana l 2 main nowosci nielegalna sprzedaz jaj czyli szara strefa malego biznesu stosunek ekonomiczny miast przemyslowych a handlowo uslugowych obowiazki we wlasnym biznesie kult miecza w japonii metal w europie l 3 main nowosci l 2 kultura celtycka zelazo w polsce ziemski klimat sezonowe wahania jak sfinansowac kupno samochodu l 4 main nowosci l 3 co robic aby pomnozyc wlasne oszczednosci ekonomia pozwala rozwijac sie biznesowi i finansom w co warto inwestowac pieniadze pieniadze zarabianie w sieci l 5 main nowosci l 4 determinanty podazy elastycznosc cenowa popytu ekonomiczne walory szarej strefy wlasciwy kierunek wielki biznes l 6 main nowosci l 5 rynek nieruchomosci napedzaja kredyty bankowe polska ksiazka techniczna okreslenie inzynier pierwsze zwiastuny kapitalizmu angielskie kopalnie l 7 main nowosci l 6 zmiany w strukturze grupy strategiczne a sila przetargowa potrzebujesz szybkich pieniedzy nauka w trybie ciaglym pozyczki pozabankowe l 8 main nowosci l 7 przewaga wielkiej brytanii banki kredyt hipoteczny kredyt pod hipoteke kredyt mieszkaniowy l 9 main nowosci l 8 dlug publiczny wielkiej brytanii pomoc od panstwa umiejetne prowadzenie finansow profesjonalne projektowanie stron dlaczego w naszym kraju jest relatywnie wysokie bezrobocie l 10 main nowosci l 9 nowoczesna gospodarka szybkie wzbogacenie sie placenie alimentow rownowazenie platnosci deficyt handlowy polski l 11 main nowosci l 10 obsluga deficytu co zawiera zyciorys doswiadczenie zawodowe umiejetnosci referencje l 12 main nowosci l 11 list motywacyjny oczekiwania pracodawcy jak powstaje dlug problemy zwiazane ze splata gospodarka na rozdrozu l 13 main nowosci l 12 umorzenie dlugow wczesna edukacja cechy rozdzial srodkow za i przeciw l 14 main nowosci l 13 oligopol dobro publiczne szkodliwosc spoleczna funkcje rzadu efekty negatywne l 15 main nowosci l 14 hiperinflacja popyt a inflacja deflacja model doskonalej konkurencji monopol l 16 main nowosci l 15 monopole naturalne konkurencja niedoskonala oligopole kartele konkurencja i wydajnosc l 17 main nowosci l 16 obustronne korzysci podaz zmienne czynniki dobra substytucyjne podaz i koszty l 18 main nowosci l 17 podaz i czas przypadek chleba ustawodawstwo co to jest niepelnosprawnosc dyskryminacja l 19 main nowosci l 18 w praktyce ogloszenie prasowe przygotowanie do rozmowy istotne szczegoly w trakcie rozmowy l 20 main nowosci l 19 rozmowy panelowe rozmowy rozlozone w czasie lowcy glow ustalanie wysokosci stop zmiany stop procentowych main nowosci l 20